Kuşlar Yasına Gider / Hasan Ali Toptaş

Kuşlar Yasına Gider  /  Hasan Ali Toptaş

 

Bir roman. Yaklaşık 250 sayfa. Su gibi okunan bir roman. Üç günde falan okunabilecek bir roman. Eğer vaktiniz de varsa. Hikaye oldukça gerçek. Herkesin hayatından az çok bir kesit.

 

  Bir edebiyatçı arkadaşımdan ödünç aldığım bir kitap. Ankara Denizli  ve biraz da Ankara Denizli arasındaki yollarda geçiyor hikaye. Kitabın içinde birçok türkücü ve türkü ismi de veriyor yazar. Bir baba ile bir oğul arasındaki ilişkiyi anlatıyor diyebiliriz belki. Baba yaşlanmıştır, anne ile bir köyde yaşamaktadır. Oğul da pek genç değildir. 50 li yaşlardadır oğul da. Yazardır oğul. Baba yıllarca şoförlük yapmıştır. Bir kazada bir ayağının dizden aşağısını kaybetmiştir geçmiş bir zamanda uzak bir ülkede..

 

Baba bir gün Ankara ya gelir. Ayağına taktığı protezden şikayetçidir. Ona yeni bir protez almak için Ankara da dolaşmaya başlarlar. Sonra oğul denizli ye gidip gelmeye başlar. Babasının rahatsızlığı giderek ilerler. Oğulun eski günler aklına gelir sık sık. Süt beyazı bir at sürekli onu takip etmektedir denizliye giderken yolun bir kısmında. Düşsel öğerlerde romanı biraz daha hareketlendirmiş.

 

Uzun zamandır böyle su gibi bir kitap okumamıştım. Biraz nefes aldım diyebilirim. Bu aralar fikir kitaplarına daldım. Nurettin topçu dan devam ediyorum. Çok güzel bilgiler var fakat çok ağır ilerliyor. Böyle böyle devam ediyoruz bakalım. Herkese iyi okumalar.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: