TAŞRALI / NURETTİN TOPÇU

20170301_114748

 

Nurettin Topçu  /  Taşralı

 

Taşralı bir hikaye kitabı. Nurettin Topçu bu eserinde Taşralı insanların hikayelerini anlatmış.

 

     Hikayelerin şehirleri farklı , kişileri farklı olsada anlattığı şeyler birbirini tamamlıyor. Genel itibariyle hakkı yenen, garip kalan, derdini anlatamayan, veya derdi anlaşılmayan insanlar hikayelerin başkarakterleri. Örneğin hikayelerin birinde idealist bir öğretmen ve hemşire eşi var. Özellikle Anadolu’ nun ücra köylerinden birini seçmişler. Halka yardım etmek , aldıkları tahsili değerlendirmek, bir nebzede olsa halkın ufkunu açmak için çok çabalıyorlar. O köyde bir şeyh var. Sahte bir şeyh. İnsanlara doktora gitmeyin diyor. Yani insanların dini duygularını sömürüyor. Bundan kazanç sağlıyor. Bebeği karnında ölen hamile bir kadın sahte şeyh yüzünden ölünce öğretmen dayanamıyor ve şeyhe isyan ediyor. Şeyh ise halkı kendi tarafına çekmesini biliyor ve olan öğretmen ve eşine oluyor. Öğretmeni meslekten attırıyorlar alavere dalaverelerle. Köyü terk edip gitmek zorunda kalıyor. Bunun gibi birçok hikaye. Sonları hüzünlü biten hikayeler.

 

        Dili ne ağır ne çok sade. Tasvirler betimlemeler zengin. Topçu’ nun bu hayalgücü’ nü görmek, betimlemelerini okumak beni şaşırttı. Bu kadar zengin betimlemeleri beklemiyordum.

 

      Kitabın aksayan yönü ise tasvirler betimlemelerin zengin olmasına rağmen insanın hayalinde canladırırken zorlanması. Bilemiyorum ben dereleri tepeleri yolları zihnimde canladırmakta zorlandım.Zannımca tasvirler hızlı geçiş yapıyor,sorun orada olabilir. Belki de benimle alakalı bir durumdur. Şunun için söylüyorum, bir Refik Halit beklemeyelim. Bunun olmaması da normal aslında. Topçu daha çok felsefeci. Hikayecilikte ise Refik Halit’ in izinden gitmiş diyebiliriz. Bir kitabında Refik Halit’ in hikayeciliği hakkında övgüyle bahsettiğini anımsıyorum. Bu alanda bir eksik görmüş. Taşrada geçen hikayeler yazmak istemiş. Bu alandaki boşluğu bir nebze olsun doldurmak istemiş. Başarılı da olmuş. Ben Topçu’ nun çoğu kitabını okumanın faydalı olacağını düşündüğüm için sıkılsamda okudum. Yazarın diğer kitaplarında anlatmak istediği şeyleri bu kitabını okuyunca daha iyi anladım.

 

Sonuç olarak; hikayeler garip insanların hayatını ele alıyor, dünyadaki adaletsizliklere eğiliyor, bunlar hakkında yorumlar yapabilmek için pencereler açıyor, anlaşılması ve anlatması zor bir kitap hasılıkelam. Böyle bir kitabı okuduğum için mutluyum.

 

 

20170301_114758

 

 

 

yenibelge-2017-03-01

 

 

 

yukarıya kitaptaki son hikayelerden birinin pdf sini ekledim. bir yazarın yazınını en iyi anlatan kendi yazdıklarıdır sanırım. vakti olanlar okursa yorumlarını beklerim. dosya yaklaşık 19 mb arkadaşlar.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: