Nurettin Topçu  /  Ahlak 

Bu kitap Topçu tarafından liselerde ahlak dersleri için hazırlanmış. Yazarın diğer kitaplarına nazaran daha sade bir anlatımı var. Anlatıların sonunda özetler ve bölüm sonu soruları eklenmiş. Okul kitapları bana biraz yüzeysel gelmiştir hep. ( arada bazılarını da beğendiğim olmuştur.)  Ama yazar burada da farkını hissettirmiş, orjinal bir metin ortaya koymayı başarmış. Bu da yaşantısını okumalara, ilime irfana vakfetmesinden kaynaklı zannımca. Tabi birde fıtratındaki orjinal ve kaliteli fikirler üretme potansiyelinin de etkisi var muhakkak. Aldığı felsefe ve sosyoloji eğitimi de sorgulamacı, düşündüren, akla ve duygulara yatkın bir metnin oluşmasında etkili olmuş yine kanımca.
  Kitapta kendi yazdıklarının dışında yerli yabancı çeşitli ilim adamlarından alıntı metinlerde eklemiş yazar. Bunlar arasında Pascal, Nichetze, Kant, Ali Fuad Başgil, Bergson, Shuapenhaur ve birkaç isim daha var. Bunlarda kitaba renk katmış. Aynı zamanda bu yazarlar hakkında bir merak duygusunun oluşmasını da sağlamış böylece.
Yazar hakkında birkaç kelam edelim;
Lisedeki öğrencileri kitap yazdığını bilmezlermiş. Mezun olduktan yıllar sonra öğrenmişler. Böyle bir mütevazılık takdire şayan. Hayatı boyunca mütevazı yaşamı şiar edinmiş, şov vs bunları hiç sevmemiş, kıyıda kalmayı bilerek tercih etmiş, meydanda olmak istememiş bir yazar anladığım kadarıyla. Yunus’tan, Mevlana’dan, Mehmet Akif’ ten çok etkilenmiş. Yazdıklarında samimi, felsefesini yaşamaya çalışan bir irade, gönül insanı. Herşeyde, bilimde sanatta dinde, insan kalbini arayan, vicdanı, merhameti, samimiyeti arayan bir insan. Topçu, bu topraklardan çıkmış derin bir felsefeci, ilim adamı.
Herkese iyi okumalar dilerim.
Advertisements

3 Comments

Add yours →

  1. Elinize sağlık. yeni bloguma göz atarsanız çk memnun olacağım: https://kelimedolabi.blogspot.com.tr/?m=1

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: