Ahlak Nizamı / Nurettin Topçu

2016-12-01-14-46-59-1856277869

Nurettin topçunun daha önce bir iki kitabına göz atmıştım. Sonra tüm külliyatını taramaya niyetlendim. Şu anda elimde üç dört tane kitabı var. Fakat bunlar biraz felsefi kitaplar olduğu için ağır ilerliyor. Birazda hayat şartları kitap okumaya mani oluyor diyebilirim sanırım. İş güç koşturmaca.

Şu anda elimdeki kitapları ahlak nizamı, ahlak, bergson, taşralı.  Ahlakta bitmek üzere. Ama dediğim gibi oldukça yavaş ilerliyor. Kitabın kaderimidir yoksa ben bu tarz kitapları yavaş mı okuyorum bilmiyorum ama iki aydır elimde neredeyse bu iki kitap. Ahlak nizamı bitti ahlakta bitmek üzere. Taşralıya başladım bür yandan ufak ufak. Bir yandan nazan bekiroğlundan cam ırmağı taş gemi kitabına başladım. Böyle karışık gidiyoruz bakalım. Aslında niyetim halide edipten bir kitap alıp okumaktı. Onun o heyecanlı anlatımına dalıp zamanı mekanı unutup, okumanın keyfine varmak isterdim. Ama nasip bu kitaplara oldu. Zaman içinde bir halide edip kitabıda okuruz inş.

Ahlak nizamı ve ahlak kitabını yavaş okumamın bir diğer sebebide bu tür kitapları sindirerek okuma isteği. Yani yazılan şeyler çok orjinal, çok bilgi yüklü, bunları bir çırpıda okuyup sonrada unutmak pek işime gelmiyor doğrusu.

Gelelim kitabın konusuna. Ahlak nizamında nurettin topçu birçok toplumsal ve bireysel meseleden bahsediyor. Orjinal tespitler ve değerlendirmeler yapıyor. Kendisi kant ı, bergson u, pascal ı, shopenhaur u, nice yi, mevlanayı, yunusu, mehmet akifi ve sayamadığım nice büyük düşünürün kitaplarını taramış bir insan. Felsefeci olduğu içinde ayrıca bunlardan bizlerin işine yarayabilecek olanları bize satır aralarında aktarıyor. Dediğim gibi çoğu cğmlesi orjinal.çoğu cümlesi çok önemli. Yani felsefe ve sosyoloji kitaplarında insan genelde sıkılır, anlatılanlar boş gelir, klişe gelir. Nurettin hoca da tam tersi. Anlatılanlar çok mantıklı, hayatın içinden, samimi, gerçekçi ve bir ideale de bağlanan yazılar. Ferdin toplulukların ardına sığınarak kendini gwliştirmemesini eleştirir mesela topçu, herkesin kendisini azami derecede geliştirmekle mesul olduğunu söyler.

Yaşantı olarakta çok mütevazı yaşadığını öğrendiğim, inandığını yaşayan bir adam olarakta nurettin topçunun sözleri bende çok tesirli oldu. Hayatımda değişen birşey olmadı gibi gözüksede, herşeyin önce bir fikirle başladığını düşünüyorum ve bu fikirler zamanla olgunlaşıp hayatımızda yer etmeye hareketlerimizde, dğşüncelerimizde ortaya çıkmaya başlıuor. Bu mana da nurettin hocanın kitapları ile tanışmak benim için sevindirici oldu. Her kitap eksiktir, mesele o kitapların ğzerinde düşünebilmektir. Yoksa nurettin topçunun bütün fikirleri isabetlidir demiyorum. Bir felswfeci olması hasebiyle çoğu konuda insanı düşünmeye sevketmesi değerli. Medyanın dünyanın mutluluk için yaşayın dediği bir ortamda, ideal için yaşayın demesi anlamlı.midenize göre değil ruhunuza vicdanınıza göre yaşayın demesi anlamlı mesela.

Bir okulda döet yıl cuma günleri ders anlattığını ve verilen parayı kabul etmeyip zor durumda olan öğrencilere yardım edin bu meblağ ile dediğini öğrendiğimde de ayrıca sevdiğim bir insandır nurettin topçu.

K61062-topc3a7u

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: