cemile / sultanmurat / aytmatov

 

IMG_20160601_165631

 

 

cemile / sultanmurat   /   aytmatov
aytmatovun bu eserinin yaklaşık olarak ilk 80 sayfasında cemile öyküsü, kalan 80 sayfasında ise sultan murat ın öyküsü bulunmakta.

cemile hikayesi savaş yıllarındaki kırgızistan ın bir köyünde geçer. hikaye geçmiş zaman olarak bir çocuğun gözünden anlatılır. köy ile ilçe arasında buğday taşınması işi vardır. bunun için üç kişi seçilir köyden. hikaue bu yolculukların etrafında şekillenir.

bir köy hayatını bütün berraklığıyla gördüğümüz cemile hikayesi aytmatovun ustalığını sergilediği eserlerinden birisidir. aytmatov bu eserinde savaş yıllarında yaşanan zorlukları ve bu zorlukların içinde filizlenen aşk mefhumunu basite indirgemeden işler. zaten aşk güzel sözlerin  maddi şeylerin ötesinde yüce birşey değil midir.
aytmatovun eserinde görürüz ki aşk ruh yüceliğidir. ruhun yücelmesidir. biraz da yakıcı birşeydir. biraz da kalbinin, ruhunun sesini dinlemektir.
..
sultanmurat yine savaş yıllarındaki bir  köyde geçer. köyün erkeklerinin neredeyse hepsi askerdedir. köyde yiyecek sıkıntısı başgösterir. üretilen yiyeceklerin bir kısmı cepheye gönderilmektedir. bunun için uzaklardaki sürülmeyen bir araziyi ekip ürün almak fikri doğar. kurtuluş olarak görülür. bunun için okuldan 7. sınıf talebelerinden beş öğrenci seçilir. Onlara dörder tane at verilir. o atlara bakacaklar ve zamanı gelince o araziye gidip o tarlayı süreceklerdir. hikaye bu çabaları görselleştirir. bunların üzerine kurulur, drvam eder, bunları anlatır.
bu öykü nedense beni çokça ağlattı. normalde kolay kolay da ağlamam. oruçta okudum ondan mıdır, yoksa çok duygusal bir öykü müdür bilemedim. aytmatov her zaman kalbe dokunan hikayeler yazmıştır ama sultan murat diğerlerinden biraz ayrılıyor sanki.
yine berrak bir anlatım olduğunu söylememe gerek yok sanırım. sonu hakkında okuyacak olanların heyecanını kaçırmadan bir iki bieşey söyleyim. hikaye bende yarım bırakılmış hissi uyandırdı. aytmatov zor bir döneminde yazdı galiba hikayeyi. ya da kendisinde böyle bir hatırası vardı bilmiyorum. epey hüzünlü bitirmiş sonunu.

netice öykü sevenlerin, aytmatovun kitaplarını sevenlerin keyifle okuyacağı değerli iki öykü diye düşünüyorum.

iyi okumalar dilerim.

bir iki alıntı yapmak isterdim ama kitabı hediye ettim. zihnimde kalanları yorum olacak şekilde yazmaya çalıştım.

 

..

Advertisements

2 Comments

Add yours →

  1. Bu hafta bu kitabı okumayı düşünüyordum.önbilgi iyi oldu 🙂

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: