Türkiye’nin Maarif Davası / Nurettin Topçu

IMG_20160625_013558

 

 

 

 

ilk 64 sayfayı okuduktan sonraki düşüncelerim

Nurettin Topçu iyi bir öğretmen, sözünü sakınmayan, öğrencim mutlu olsun diye lafı eğip bükmeyen.

Bir antropolog gibi toplumun zihin haritasını çıkarmış, bir doktor gibi teşhisi koymuş, reçeteyi de yazmış. yeni dğnya düzeninde girdilerin çok fazla olmasıyla yönünü kaybeden ferde bir kandil tutmuş adeta. bak bu yol şuraya varır, şu yolda şu gördüğün yere varır manasında yazılar çıkarmış. ülke olarak fert olarak her ayağa kalkışımızda tekrar yıkılmamız, huzuru arayıpta neden bir türlü bulamayışımız gibi önemli meseleler üzerine kafa yormuş, bunları yazılarında enteresan bir görüş aydınlığı içinde irdelemiş, belki başka çok az yerde bu derli toplulukta karşımıza çıkacak tahliller yapmış.

aynı zamanda bir felsefeci olan ve fransa da yüksek lisans yapma imkanı bulan topçu kendisinden önceki bir çok felsefeciyi de okuyup kendini bu alanda iyi yetiştirmiş. meselelere derin tahliller yaparak çözümlemelere giden bir metotla problemlerin üzerine gitmiş kitabında.

bizdeki temel eksiğin felsefeden ayrılmak olduğunu belirtmiş. insan ruhunu önemsememek, ruhun önüne geçen maddecilik, dinde de, ilimde de teknikte de olaylara hep madde tarafından, menfaat tarafından, ruhu, ahlakı önemsemeyerek bakmak hastalığının bütün dertlerimizin kaynağı olduğunu belirtmiş.

kitabın tamamını okuduktan sonraki düşüncelerim

Yazar adeta bir doktor gibi. Yazıları bana ilham verdi. Külliyatını okumaya karar verdim. Biraz geç tanıştık ama neyse. Kitap ruhun gıdasıdır sözü bu yazarın kitapları için söylenmiş sanki. Okudukça bilgilendim, Ufkum açıldı, Çoğu şeye karşı farklı bir bakış açısı gördüm anlamaya çalıştım. Çoğu şey aslında zihnimde benimde idrak ettiğim düşüncelerdi ama, yazar bunları daha net açıklamış, daha çok düşünmüş, ve değerli açıklamalar getirmiş. Yani bir süleymaniye camisine bakarken ki hayranlığı ve saygıyı duyuyor insan kitabı okurken. Meselelere bakarken binlerce yıllık perspektiften bakıyor. Felsefecilere, insanların çağlar boyunca yaşadıkları değişimlere hakim. Bu da işlenen konuyu daha anlamlı açıklamasını sağlıyor, yazıların daha isabetli olmasını sağlıyor.

Severek okuyacağım bir yazar daha buldum. Bu mana da mutluyum. Kitabında bahsettiği birçok felsefeci ve yazar isimleri de var. Onlara da ilerde bakmaya çalışacağım.

Felsefeci olmasına rağmen hiç sıkılmadan okudum kitabı. Bunu sebebi, yazarın aynı zamanda bir muallim olması galiba, hitabeti çok iyi, insanı sıkmadan anlatmış meseleleri. kitabın bir solukta okunmasının diğer bir sebebi de, daldığı meselelerin tam isabetli oluşu. Bu toprakları ilgilendirmesi, insanı ilgilendirmesi. Birde anlattığı meseleleri objektif olarak görmeye çalışması.

İlerde dönüp dolaşıp tekrar tekrar okuyacağım bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ya da ara ara bölümlerden okurum. dediğim gibi ruha gıda niyetine.

Alıntı yapayım desem, nerdeyse tüm kitabı yazabilirim 🙂 İlerde bilgisayarda yazıya güncelleme yaparsam alıntılar eklerim.

iyi okumalar dilerim.

Advertisements

One Comment

Add yours →

  1. Ne mutlu size tanışabildiniz benimde tanışma istegim geldi yorumunuzdan sonra

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: