aytmatov / elveda gülsarı

 

IMG_20160413_002859

elveda gülsarı

sf 100 de fikirlerim

insanın içini yakan bir empati gücüyle yazıyor aytmatov. eşsiz bir üslubu ve gözlem gücü var. olayları zincirleme aktarırken olduğu gibi ve insanı tüm yönleriyle ele alarak aktarmaya çabalıyor, bunda çokta başarılı oluyor. bir Türkçe hocası arkadaşımın da dediği gibi, dostoyevski tadında kitaplae yazıuor, çok rahat boy ölçüşebilir sanatı dosto ile. daha önce birkaç kitabını okuduğum yazar bu kitabında üslubu ile sanatı ile incelikler manzumesi sunuyor, bir roman nasıl yazılırın dersini veriyor adeta.

kitabı bitirdikten aonraki düşüncelerim

esasında bir yazarı veya kitabını anlatmak için en güzel yol o kitaptan cümleler paragraflar pasajlar belki saufalar paylaşmak. fakat bilg da yazmadığım için yazıları kitaptan paylaşım yapamıuorum. ama bu kitabın güzelliğini anlatabilmek içinde çırpınıyorum. nasıl olacağını da bilmiyorum. yazının çok uzun olmaması gerektiği söyleniyor. kısa bir şekilde tüm hissettiklerini anlatabilmek. çok sevdiğim veya yapabildiğim bir anlatım biçimi değil, varsın okuyan az olsun, sorun yok.

bu kitabı cengiz aytmatovun okuduğum birkaç kitabı içinde en iyisi olmaya adaylardan. toprak ana, gün olur asra bedel, elveda gülsarı. toprak ana da savaş dönemini anlatmıştı aytmatov. bu kitapta ise savaş sonrasını anlatıyor. ikisinde farklı bir bakış görüyoruz kolhoz a idarecilere. aslında bakış aynı ama savaş sonrasında toparlanacağız umutlarının yavaş yavaş sönmesi, yanlış idareciler atanması, tembel bir kesimin oluşması, işlerin bir kısım insanların üzerine bırakılması, o insanlara doğru dürüst yardım edilmemesi, kaymağı da tepedekilerin yemesi. bunları eleştiriyor aytmatov bu kitabında. bunu yaparken de o gerçekçi üslubu ile anlatıuor. aytmatovun gerçekçiliği gorki nin gerçekçiliğine benzemiyor. daha hayatı anlamlı gören, meselelere birçok yönden yaklaşan, geçmişi töreleri, geçmişten gelen güzellikleri önemseyen nir yapısı var. bunun bir adı var mı edebiyatta bilmiyorum. bir okuyucu olarak lezzetli kitaplar yazdığını düşünüyorum. üslubunun, kelimeleri seçişinin, olay örgüsünü aktarmasının, eşsiz olduğunu, bu mana da bir dünya yazarı olduğunu düşünüyorum. eski kırgız deyişlerini, bozlaklarını, mesellerini kitaplarında yer vererek onların unutulup gitmesine de engel olmaya çalıştığını düşünüyorum.bu kitapta bir gülsarı var, meşhur bir at, iyi cins bir at, birde onun ilk sahibi tanabay, bir yılkı çobanı, savaşta ateş altında yürüyen bir asker, barışta dişini tırnağına takıp işlerin düzelmesi için var gücüyle çalışan bir vatansever. etkileyici hikayelerini okumak hem keyif vericiydi hem de bilgilendirici. birşeyler katacağını düşündüğüm kitaplardan elveda gülsarı.

tanıtım yazısından çok methiyeler dizdiğim bir yazı gibi oldu 🙂  ama bu yazı da böyle olsun. içimden böyle yazmak geldi. sonuçta burası da bir blog sayfası, özgürüm yani 🙂  okumaya devam. biraz ağır gitse de okumalarımız. kadrajıma takılan birkaç yazar var, onların kitaplarına da bakmaya çalışacağım. mesela halil cibran. veya nurettin topçu. nurettin topçuyu okumak için sabırsızlanıuorum özellikle. görüşmek üzere. iyi okumalar herkese.

son 130 sayfasını uzun yol otobüs yolculuğunda okudum. gayet rahat okunuyormuş uzun yol otobüslerinde.çok sallamıyor çünkü otobüs.

şunu da ekleuim. duru anlatım olarak puşkin in yüzbaşının kızı anlatımına benzerliği var diyebilirim, duruluk manasında.

Advertisements

2 Comments

Add yours →

  1. Yorumun yarısını okudum ki büyüsü kaçmasın savaş sonrası olması kısmına kadar okudum …okuduktan sonra yıne konuşuruz üstüne

    Liked by 1 person

  2. okuduktan sonraki yorumunuzu yayımlayalım burada bir yazı olarak inş

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: