İvan Ilyiç’ in Ölümü / Tolstoy

IMG_20151019_164256IMG_20151019_164248Tolstoy bu kitabında bireyin hayatla ve ölümle hesaplaşması arasındaki bağ anlatılıyor. Ölümün kıyısına gelen bir insanın hayatını sorguya çekmesi, önceden anlamlı gelen birçok şeyin sonradan anlamsızlaşmasının anlatıldığı kitapta, bizi düşünmeye sevk edecek ayrıntılara yer veriliyor. İki bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde ilk başta iş arladaşlarının birbirlerine İvan İlyiç in öldüğünü söylemeleri ve ertesi gün cenaze evine gitmeleri yer alıyor. İvan İlyiç karakterinin hayatının anlatıldığı kitapta, bazı yerler hızlıca geçilirken, metnin bazı kısımlarında detaylara yer veriliyor. İkinci bölümde ise Tolstoy anlatmaya İvan Ilyiç in çocukluğundan başlıyor. Bir sosyolog edasıyla onun huylarını hareketlerini yaşantısını tasvir ediyor kitap boyunca bizlere.

Tolstoy ile ilk kez ortaokul yıllarında Türkçe öğretmenimin Tolstoy’un “İnsan Ne İle Yaşar” kitabını vermesiyle tanışmıştım. O kitap ta oldukça etkileyici bir kitaptı. Orada Tolstoy hayatın anlamını sorguluyordu diyebiliriz. Ne önemli, ne önemsiz, bunun üzerine kafa yoruyordu kitapta, anlattığı hikaye üzerinden. Bu kitabını okuduğumda o kitabın daha detaylı anlatılması gibi geldi biraz.O hikaye bir köyde geçiyordu, eski zamanlarda, bu hikaye ise şehirde. Bu kitapta da İvan İlyiç karakteri üzerinden hayatın anlamını sorgulayan bir Tolstoy görüyoruz. İvan İlyiç’in Ölümü 112 sayfalık bir kitap olmasına karşın, söylediği şeyler dolu dolu olan bir kitap. Kitapta kısa kısa bölümler halinde anlatımlara yer verilmiş. Yaklaşık 13 bölümden oluşan 112 sayfalık bir kitap.  Biraz kasvetli olmakla birlikte okuyucuyu sürükleyen bir anlatımı var.

Kitapta anlatmak istediğim birkaç bişey daha var ancak geri kalan kısmı okuyucuların merakına bırakıyorum. Keyifli okumalar…

🎈🎈🎈

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: