Bisiklet üzerine

image

iki teker üzerinde denge sağlanarak bir yerden bir yere varma maksadıyla sürülen bir araç. Böyle bi tanım yaptım ama çok eksik oldu tabi. Maksadımız bir yerden bir yere varmak olmayabilir, sadece gezmek olabilir ama neticede bisiklet üzerindeyken durmaz insan, sürekli bir yerlere alır başını gider.

büyülü Bir havası vardır bisikletin. Bu yönüyle biraz ayrılır sanki diğer araçlardan. Sonuçta hangi araçla giderken hem toksinleri atıp hem spor yapıp hem zindeleşip hem kuvvetlenip hem mutlu olabilirsiniz ki. Büyüsü birazda dengeyi sağlamadığın zaman düşeceğini bilmekten mi bu yönüyle hayata benzemesinden mi gelir bilemem. Yada bir yolu giderken aynı zamanda o yolun rüzgarını havasını doğal ortamını yaşamasından mı gelir bunu da bilemem.

birde bisikleti bizlere sevdiren insanlar var, mesela bi gürkan genç. Dünyayı dolaşır, dolaşırken sitesine yazılar yazar. Gördüğü yaşadığı şeyleri kendi yorumunu katarak bizlere aktarmaya çabalar. Çabası büyüktür. Bisiklet gibi doğa dostu bir aracı ulaşım aracı haline getirmek için çabalar Türkiye de ve dünyada. Buna bir nebze olsun katkıda bulunmak ister. Aynı zamanda dünyayı gezer. Bence Türkiye de bisiklet kültürünün gelişmesinde katkısı oldukça fazladır.

elbetteki Bir yazıda bisikletin bize katacağı şeylerden bahsetmek olanaksızdır. Sadece bi kısmına ufakça değinmeye çalışıyorum. Mesela kilo verebilirsiniz. Mesela sigara içiyorsanız ve bırakmak isteyipte bırakamıyorsanız bir bisiklet alarak sigarayı bırakmak için ilk adımı atabilirsiniz. Bisikleti sürdükçe içinizdeki toksinleri ve sigaranın zehrini attıkça sigarayı bırakmanız daha kolaylaşacaktır. Çok değil iki üç ay içinde tamamen sigarayı bıraktığınızı göreceksiniz. Biraz iddialı bi cümle oldu ama en iyisimi siz yaşayıp kendiniz görün, belki daha kısa sürede bırakırsınız 🙂

mesela üzerinizdeki tembelliği atmanızda, üzerinizdeki rehaveti atmanızda yine size çok yardımcı olur bisiklet sürmek. Bütün bunların yanında sadece bisiklet sürmek içinde bisiklet sürebilirsiniz ve bisikletinizi sürüp geldiğinizde tatlı bir yorgunlukla mutlu olduğunuzu hissedersiniz.

doğayı Veya tarihi yerleri gezme konusundada bisikletle gezmek oldukça mantıklıdır. Ne yürümek kadar yavaş ne bir motorlu taşıta binip gitmek kadar hızlı. Gideceğiniz yerleri gezerken yeri geldiğinde bisikletinizden inerek yürüyerek te gezebilirsiniz. Buda oldukça keyiflidir.

herşeyin başı sağlık deriz. Sağlıklı olmak için hareketli bir yaşam gerekir. Spor gerekir. Mesela işe gidip gelirken bisiklet sürseniz veya okula gidip gelirken, ekstra spor yapmanıza pek gerek kalmaz. Gerekirse yolun az bir kısmını yürüyerek çeşitli spor aktivitelerini yapmış olursunuz. Yapacağımız en güzel yatırımlardan birisi sağlığımıza yaptığımız yatırımdır. Bu mühimdir. Bisikletinde en çok faydasını sağlık noktasında görürüz.

son olarak nerde bisiklete bineceğiz yol yok falan gibi itirazlar olabilir. Bu konuda itiraz eden olursa tabiki hakkıda var. Ama bisiklet sürmek isteyen insan bir şekilde yolunu bulur diye düşünüyorum. Mesela evinizin çevresi uygun değilse trafiği falan. Bi katlanır bisiklet alırsınız, katlanır bisikletle daha uzakta bir yere toplu taşıma ile gidip yine bisikletinizi sürebilirsiniz. Bunun gibi çözümler. Ama genelde çoğu yerde mutlaka bisiklet sürmek için bikaç çözüm oluyor. Yani bu türlü şeyler aslında gözümüzde çok büyüttüğümüz şeylerdir. Bisikleti sürmeye başladığınızda kendi çözümlerinizi kendinizin bulmaya başladığınızı göreceksiniz.

birde kıyafet konusu kask konusu ışık konusu falan var. Bunlarda çok önemli. Bunları araştırıp bisiklette nasıl giyinmek gerekir bunları öğrenip öyle giyinmek gerekir. Özellikle üst kısımda rüzgarı geçirmeyecek ve terlediğimizde sırtımızı kuru tutacak giysiler gitmemiz gerekir. Alt kısımda tayt giymek zorunlu değildir. Dünya turu yapan gürkan genç tayt gitmez mesela. Eğer rüzgar yoksa isterseniz gömlek ve kumaş pantolonla, yani günlük kıyafetlerle de sürebilirsiniz bisikleti. Hatta böyle bir akım bile var.

bisikletr çok fazla para harcamayada gerek yoktur. Market bisikleti dediğimiz dandik bisikletlerin haricinde profesyonel bisiklet lerden herhangi birisini alıp sizde bisiklet sürmeye başlayabilirsiniz. İyi bir bisiklet bin lira civarından başlıyor diye biliyorum. Mesela dünyayı bisikletle dolaşan gürkan genç in bisikleti 3.500 liradır. Yani oldukça sağlam bir bisikletin fiyatı bile çok ütopik bir rakam değildir. bu türlü şeyleri çok dert etmeden bir bisiklet alıp sürmeye başladığınızda zamanla neleri değiştirmeniz gerekir falan bunları kendiniz daha iyi anlarsınız.  bisikletin bakımını falan kendimiz yaparsak daha bilinçli bisiklet süreceğim izi düşünüyorum. Bu çokta keyiflidir aslında.

son olarak bir blog ismi daha vereyim bisikletim.wordpress   bu blogda bisiklet üzerine güzel paylaşımların olduğu bi blogdur. Ayrıca bisikletforum siteside oldukça bilgilendiricidir.

yazımızın sonuna geldik. Başka bir yazıda görüşmek üzere. Bisikletli güzel günler 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: