Martı Jonathan Livingston / Richard Bach

image

Martı Jonathan uçmayı çok sevmektedir. Çeşit çeşit uçuş denemeleri yapmaktadır. Alçaktan uçuş yüksekten uçuş hızlı uçuş denemeleri yapmaktadır. Ailesi ise onun için endişelenmektedir. Onun diğer martılar gibi yiyecek bulmak için uçmasını istemektedir. Ailesine göre alçaktan uçmak pelikanların ve albatrosların işidir. Martı Jonathan ise kavisli uçma denemeleri havada en yüksek fite ulaşma denemeleri yapmaktadır. Örneğin 100 fite çıkıp kendisini bırakmaktadır. Diğer seferinde 200 fite çıkıp kendisini aşağı bırakıp hız sınırını öğrenmeye çalışmaktadır. Ailesinin dediklerini bir gün yapmayı dener. Balıkçı teknelerinin yanında yöresinde dolaşır yiyecek bulmak için ama buna daha fazla dayanamaz ve tekrar uçmanın inceliklerini çözmeye çalışır yılmadan. Kendi iradesiyle de savaşmak zorundadır. Bazen yüksek hızlara ulaşamayacağına inanır. İstediği uçuşları yapamayacağına inanır ama yılmaz. Çalışmalarına devam eder. Bir gün yine hız denemesi yapıyordur. Çok yükseğe çıkıp aşağı doğru hızla dalış yaparken sürü ile karşılaşır. Ucuz atlatır. Çarpışma olmaz. Ulaşabileceği en yüksek hızda dengede kalmasını öğrenmiştir . Bunları arkadaşlarına da öğretmek ister fakat martı konseyi martı Jonathan’ ı sorumsuzluk ve pervasızlıkla suçlayarak kardeşlik bitti der.  Martı Jonathan’ı sarp kayalıklarda yaşamaya gönderirler . Sürüden dışlanmıştır. Takdir beklerken horlanmıştır. Üzgündür.

Kitap bu şekilde başlıyor.yazdığım  Birinci bölümdü. Küçük prens havası yakaladım kitapta. Küçük hacimli bir kitap olmasına rağmen içinde derin bi anlatım barındıran bi kitap. Dördüncü bölüm sonradan eklenmiş. İyiki de eklenmiş çünkü dördüncü bölümü bitirdiğinizde kitap daha bir anlamlı oluyor.

Anlatılmak istenen yaşam sevgisi . Yeteneklerimizi zorlamamız . Ritüellere çok takılmadan işin özünü anlamaya çalışmamız falan galiba. Kitabı farklı okuyanlar farklı anlamlar çıkarabilir . Çünkü farklı okumalara da  açık bir kitap. Hayatın özünü yakalamaya çalışmamız da verilmek istenen mesajlar arasında galiba. Benim kitaptan anladıklarımdan birkaçı hayatın güzelliklerini yakalama uğraşının hiç bitmemesi gerektiği. Düşüncelerimizin ehemmiyetli olduğu . Tembellikle bi yere varılamayacağı.

Bi solukta okuduğum bir kitap oldu. İsmini zaman zaman duymuştum ama okumak bugüne kısmetmiş.

image

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: