Bahar üzerine bir yazı

image

Bahar her halükarda hayatı müjdeler. Bir de deniz varsa yanıbaşınızda. yeşilse her yer alabildiğine.

Bahar kış aylarından sonra insanın içini ısıtarak gelir. Özlemiştir insan sıcağı. Güneşi, güneşin içini aydınlatan ışığını. Kış ta güzeldir elbet ama bahar bir başkadır. Belki yılın en güzel mevsimidir. Çiçekler tomurcuklanır. Doğada bir kıpırtı başlar. Bütün canlılar peyderpey çalışmaya, koşturmaya başlamıştır.

Bahar insana neşvesini bulaştırır. Yüzünüzde bir gülümseme olur nedensiz. Sanki herkes mutludur. Sanki tüm hastalar iyileşmiştir. Hastanelerin camlarından içeriye davetsiz ama beklenen bir misafir gibi gelir güneş. Hastaların da ruhlarına bir nebze olsun moraldir bahar.

Büyük şehirlerde bu değişimi görmek güçtür belki ama yinede bilir insan baharın geldiğini. Kaldırımlarda ki ağaçlardan, gökyüzünde gülümseyen güneşten, apansız yağan nisan yağmurlarından bilirki bahar gelmiştir.

Umudun adıdır bahar. Umut her daim diri tutmamız gereken umutlarımız en çok bahara yakışır. En çok baharda sözler verir insanlar kendisine. Dualar edilir. Herşeye Gücümüz yetecek gibidir. Bahar birazda yağmurdur. Yağmur berekettir.

İnsan kabına sığamaz. İçerlerde durası gelmez. Dışarı çıkmak doğayla bütünleşmek ister. Çocukluğumuzdaki bayram sabahlarının sevinci saklıdır baharın gelişinde.

Çok şey vardır söylenecek bahara dair. Kainat nakış nakış işlenmektedir bu mevsimde. İnsanın dimağına sunmak için bütün güzelliklerini, bütün bir kainat seferber olmuştur. Bize kainatın nakış nakış işlenmesini temaşa edip şükretmek düşer. Ve Allah ‘ ın yarattığı bu güzel doğanın nizamına coşkusuna ayak uydurabilmek düşer bizlere.

Bahar demek müjdelenmek gibidir. Güzel günlere dair. Güneşli günlere. Şairin dediği gibi.

bahar birazda insanın içinde olmalıdır elbet. İnsan içindeki baharı yaşatmasını bilmelidir. Çiçekleri soldurmamalıdır. İçindeki güneşi ortaya çıkarmasını bilmelidir. En azından çabalamalıdır. Bahar öyle kolay gelmez ki.

eğer kalbinizden kuşlar havalanmıyorsa, bahar size tam uğramamış demektir. Yağmurlar gözlerimize yağmıyorsa, yağmurun manasını tam kavrayamıyoruz demektir. Bir bahar temizliği yapmıyorsak içimize, baharın tazeliği düşüncelerimize, işlerimize yansımıyorsa bahar bize henüz gelmemiş demektir

image

Advertisements

3 Comments

Add yours →

  1. merhaba köşe yazısı için nerden konuşabiliriz bu konuyu?
    ayrıca yazı harika olmuş baharın esintisi işlemiş yazınıza

    Liked by 1 person

  2. Teşekkür ederim 🙂 mail üzerinden konuşabiliriz isterseniz.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: