Kürk Mantolu Madonna, Sebahattin Ali

image

Kürk Mantolu Madonna Sebahattin Ali

kitap Füsun Akatlının açıklamalı güzel bir önsözü ile başlıyor. Bu önsöz kitap hakkında ve yazar hakkında biraz bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. Böylelikle hiç tanışık olmadan değilde biraz daha bilinçli bir şekilde okunuyor kitap.

  kitabın ilk 30 40 sayfasında Raif efendiyi tanıtıyor yazar. Kitap birinci kişi ağzından anlatılıyor. Raif efendi kitaptaki anlatan kişinin yeni başladığı işyerinde sessiz sedasız bir arkadaşı. Raif efendi yi ve ailesini ev yaşantısını Raif efendinin sessizliğini etrafındaki hayata kayıtsızlığını anlatarak ilerliyor ilk sayfalar. Bu kısımlar biraz sıkıcı geldi bana. Hatta ilerleyemedim bi ara kitabı bıraktım bir iki hafta elime almadım. Birazda pişman oldum bu kitaba başladığıma o sıralar. Sıkıcı bir kitap gibi geldi. Bütün kitabı öyle düşünmüştüm . (halbuki hiç öyle değilmiş, çok akıcı, nerdeyse bir günde okunabilecek bir kitap) . Raif efendi ara sıra rahatsızlanır işe gelmez. Birgün yine böyle rahatsızlanır. Biraz uzun sürer bu sefer işe gelmemesi. Anlatıcı merak eder ve evine gider. Raif efendi ye arasıra uğrayıp hal hatırını sormaya başlar. Böylece Raif efendinin güvenini kazanmaya başlar. Zor bir insandır Raif efendi içine kapanıktır.Raif efendi bir gün Anlatıcı dan işyerindeki odasının içindeki eşyalarını getirmesini ister. Özellikle masasının kilitli olan çekmecesindeki eşyalarını da getirmesini ister. Anlatıcı gider eşyaları getirir.yalnız çekmecesindeki içinde en köşede bir defter görür onuda getirir. Raif efendi bu defteri yakmasını ister. Anlatıcı kıyamaz deftere. Raif efendi bir günlüğüne okuması için izin verir. Sonra yak der. Baya da ağırlaşmıştır o gece Raif efendi. Sonrasında anlatıcı evine gider ve defterin kapağını açıp okumaya başlar.

sonrasını yazmayım. Kitap bu noktadan sonra bir solukta okunuyor. Okuduğunuz her cümle gelip sizi bulmaya başlıyor bir şekilde. İyiki okumuşum dediğim bir kitap oldu. Yani demem o ki ilk 30 sayfayı aşabildiğimizde karşımızda muhteşem bir kitap duruyor. Önsözde de belirtildiği gibi rus yazarlara benzeyen bir gerçekçilik, detayları göstermek olsun anlatamayacağım kadar güzelliklerle örülü bir kitap. Sebahattin ali nin okuduğum ilk kitabı. Ama okuduğum son kitabı olmayacak. Bu kadar güzel bir kitap olacağını tahmin etmemiştim.

Bu kitabı bir arkadaşımdan yaklaşık 8 yıl önce almıştım. Okumak bugüne nasipmiş. Keşke daha önce okusaymışım diye hayıflanmadım da değil. Bir hikaye okurken içinde hayata dair söylenen çok şey de olsun istiyorsanız seveceğiniz bir kitap. Bi ara dostoyevski nim beyaz geceler kitabındaki o havayı yakaladım.

kitap birazda hüzünlü bir kitap.
Sebahattin Ali nin deyimiyle uzun bir öykü.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: