Boyhood filmi üzerine bir yazı

Boyhood

before film serisini kuzenimin tavsiyesi ile izlemiştim. Daha doğrusu öve öve bitiremeyişi ile. Ve hakikaten de Çok iyi filmler. İzlediğim en iyi filmler arasına girdi tabi. Çok fazla bilinmediğini düşünüyorum o film serisinin. Belki de bi tek ben duymamıştım bilmiyorum. Filmin içeriği diyalogları oyunculuklar çekimleri senaryosu herşeyi bambaşkaydı. Derin filmlerdi bir tarzı vardı filmlerin. Her izleyenin belki beğenmeyeceği. Çok fazla bilinmemesine üzülmüştüm bir yandan. Ayrı yeri olan filmler. Before serisi. Üç film.

şimdi before serisinin yönetmeninden iyi bir film daha. Boyhood. Ve bu sefer tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış. Buna sevindim. Hatta oscar alması sözkonusu. Alsın almasın çok mühim değil. Bu kadar izleyiciye ulaşması önemli. Çünkü film çok iyi. Ve dediğim gibi baya bir izleyici kitlesi edinmiş anladığım kadarıyla. Boyhood u çünkü arkadaşların tavsiyesiyle izledim. Ve before un yönetmeninden olduğunu öğrenince daha bi merakla izledim.

yine yönetmen tarzını konuşturmuş. Filmi çok beğendim. Oyuncu seçimleri, diyaloglar, senaryo, mekanlar hepsi çok iyi. Bazı filmlerde herşey biraraya o kadar güzel denk gelmiştir ki, boyhood da bunlardan birisi. Diyaloglar da ki ezber bozan düşünce yapıları da insanı hayran bırakıyor. Örneğin filmin en sonunda olan diyalog.

filmin Bir sahnesinde ki diyalogların yönetmeninde düşünceleri olduğunu düşünüyorum. Veya bu filmi yapan insanların ortak kanaati gibi geldi. Fotoğrafları çıkarmak için karanlık odada öğrencisi ile hocası arasındaki diyalog. Bu insanlara senin anlatabileceğin farklı ne var. Neden senin çektiğin fotoğrafları görmeliler.ilginç olan ne var. Değerli olan ne var gibi.

film bu anafikir üzerine olaylara iyi bir noktadan bakıp olanca gerçekliğiyle anlatmaya çalışıyor. Ve bunda gayet başarılı bence.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: