Film tavsiyesi

Büyük Budapeşte oteli
izlediğim en iyi filmlerden birisi olarak görüyorum. Konusu, konusunun işlenişi, oyunculuklar, anlatım dilinin sadeliği, masalsı görselliği, herşeyiyle dört dörtlük bir film izlenimi uyandırdı bende. Daha öncelerden film Hakkında bir iki yazı okumuştum. Filmi izlemeden önce biraz çekiniyordum açıkçası. İsmi büyük Budapeşte oteli olunca, sanki film sadece Budapeşte otelinde geçiyormuş gibi düşündüm, buda haliyle sıkıcı olur gibi geldi. Birde hakkında yazı okuduğum yazarlar edebiyatçılardı.acaba dedim sanat filmi mi ?  Sanat filmleride bazıları güzel oluyor ama bazıları çok sıkıcı ve boş olabiliyor. Bu türlü çekincelerle filmi açtım. Ve çok keyifli bir film izledim. Anladığım kadarıyla filmin yönetmeninin diğer filmlerinde masalsı bir anlatım stili varmış. Filmin sonunda Stefan zweig eserlerinden ilham alınmıştır gibi bir ibare yazıyordu yanılmıyorsam. Stefano zweig hiç okumadım ama bu filmden sonra merak ettim. Bir kitabını bulup okumak gerek.

image

 

 

Unutursam fısılda, çağan ırmak

Bu filmden önce babam ve oğlum, ıssız adam, dedemin insanları filmlerini izlemiştim. Ulaktan sıkılıp bırakmıştım galiba. Üç filmi de güzeldi çağan ırmak ın. Babam ve oğlum da finali bir türlü yapamaması eksi hanesindeydi yönetmenin. Ayrıntılardaki titizliği, senaryoyu işleyişi, içten olarak yansıtması hikayeyi insanı yakalayan şeylerdi filmde. Birde eski dönemi iyi yansıtmıştı görüntü olarak. O filmde sadece yapımcı mıydı, yoksa yönetmenliği de üstlenmiş miydi bilmiyorum. Burası bir blog olduğu için, aklımda kalanları yazıyorum. Yani oturup araştırma da yapabilirim ama yapmak istediğim o değil, burada sadece öylesine, beğendiğim film ve yönetmenler hakkında bir iki kelam etmek istiyorum hepsi bu. Diğeri film eleştirmenlerinin işi, benim işim o değil.

 

Issız adam filmi enfes bir finalle bitiyordu. Filmin kendisinden çok finali konuşuldu günlerce. O da insanları bir yerlerinden yakalayan güzel bir filmdi. Onun eksi hanesinde ise, aile ile izlenemeyecek oluşu idi. Belki filmin türü dolayısıyladır ama ben filmlerde bu tarz şeylere dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. çok abartılmaması gerektiğini. Bunun haricinde iyi bir filmdi tabiki ıssız adam. İnsanın yalnızlığa kendisini mahkum edişini, bile isteye, sonra bunun pişmanlığını çekişini, eski bir sevgiliyi unutamayışını, kalbini kırdığı eski sevgilisini desek daha doğru olur galiba, bunları içten güzel bir hikaye ile bizlere anlatan iyi bir filmdi.

 

Dedemin insanları politik ve aile filmi diyebileceğimiz, – ille de bir kategoriye koymaya gerek yok gerçi,  filmde geçen temalar biraz bu yöndeydi- bir filmdi. Politikacılar ile memleketin nasıl soyulduğunu, talan edildiğini, nasıl saçma sapan yasalar ile insanların hayatlarının hiçe sayıldığı, veya onurlarının hiçe sayıldığı gibi meseleleri işleyen bir filmdi. Oldukça gerçek bir filmdi oda. Yine yönetmenin titizliği bütün sahnelerde, senaryo da kendini hissettiriyordu.

 

Arada birde korku filmi çekti galiba çağan ırmak ama onu izleyemedim. Kaçırdım. Zaten korku filmi nerdeyse hiç izlemem. Sevmem. Sanatsal bir yön pek bulmam. İzlemeye değer birşey veya beni çeken birşey.

 

Unutursam fısılda filmine gelelim 🙂 yine bir çağan ırmak imzası, ince işçiliği, ustalığı olan bir film. Kostümler için baya uğraşılmış belli. Ama oldukça gerçeğe yakın olmuş kostümler, mekanlar. Yine bir eski dönem filmi çünkü. Bunu yansıtabilmesi önemli. Oyunculuklar çok iyi. Başrolde ayperi, kardeşi hanife, onların genç halleri, tarık, erhan. Bunların yanında da yine geniş bir oyuncu kadrosu var. Hikayesi etkileyici, iki kardeşin küslükleri üzerinden anlatılıuor hikaye filmde. Seçilen şarkılar enfes. Uzunca bir hikayeyi, önemli olan yerlerini vererek, birde bazı yerlerde ince ayrıntılarla filmi yürütmüş yönetmen. Finalini de güzel bağlamış. Uzatmadan, yorma dan, babam ve oğlum daki hatasını yapmamış. Yani bu filme ustalık eseri diyebiliriz galiba. Oyunculuklar samimi, yani filmi izlerken güzel bir sanat eserini izlediğimi düşündüm. hrpsini bir araya getirmek zordur, senaryo, iyi oyuncu seçimi, mekanlar, senaryo. Bütün bunların yerli yerine oturduğunu filmi izlerken müşahede ediyor insan.

images (1)

images (2)

Advertisements

One Comment

Add yours →

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: