benim küçük dostlarım Halide nusret Zorlutuna

kitabın içeriği Halide öğretmenin öğretmenliğinde yaklaşık yirmi yılı tecrübe ettikten sonra veyahutta o yirmi yıl içerisinde kaleme aldıklarını derledikten sonra oluşan bir kitap. Halide öğretmenden bizimde çok öğreneceğimiz şey varmış, okuyunca anladım. bir öğretmenin yazdığı bir kitap olduğunu görebiliyorsunuz okurken. güzel bir kitap. değerli bir kitap. samimi içten bir kitap. öğrencileri isim isim olarak derlemiş hocamız, sonra açtığı başlık altında o öğrenci ile ilgili hatıralarını ve başka birçok şeyi anlatıyor. Halide öğretmeni tanımıyordum bilmiyordum. kitap alırken raflarda kitap bakarken denk geldim. iyiki görmüşüm tanımışım dediğim bir yazar oldu. diğer kitaplarınıda okumaya çalışacağım zamanla. nasip olursa inşallah. şimdi sözü yazara bırakalım, bakın kitabın giriş kısmında ne diyor bizlere 

”  Her çocuk, bence zevkle okumaya değer meraklı bir kitap; karşısında uzun uzun, hayran hayran düşünülecek bir bilinmeyenler âlemidir. 
Yirmi bir yıldan beri bu kitapları yaprak yaprak,satır satır okumaya ve anlamaya çalışıyorum.
Fakat hâlâ “Çocuk” adlı kitapla anlayamadığım, sökemediğim cümlelere rastladığım olur. 
Bu itirafımdan sonra, okuyucularım bu eserde, tecrübelerin belki haklı; fakat herhâlde soğuk ve tatsız gururunu elbette aramayacaklardır. 
Hayır, sevgili okurlarım elinizdeki kitap, ağırbaşlı, psikolojik bir eser olmak iddiasında değildir. 
Buna bir “hikâye kitabı” da denilemez. Çünkü içinde bir damlacık hayal bulamayacaksınız. 
Ben bu kitapta sadece, gördüklerini ve duyduklarımı değil, hissettiklerimi sunuyorum. O kadar çok sevdiğim “Küçük Dostlarım”ı, daha doğrusu binlerce küçük dostumdan, rast gele birkaçını okurlarıma da tanıtmak istedim. 
Bir kırık dökük çizgi, bir avuç gölge.. Boyaların parıltılı dilinden yoksun, kara kalem bir çocuk portresi, bir küçük insan kişiliği! Ve çok defa bu kişiyi benim hafızamın köklerine altın çivilerle perçinlemiş olan bir küçük olay. İşte kitabımda bunları bulacaksınız… Basit şeyler ama, içlerinde hoşunuza gidenler, gözlerinize bir damla yaş, dudaklarınıza bir küçük gülümseme getirenler, hatta başınızın karanlık bir köşeciğine titrek bir mum alevi uzatanlar olacak sanıyorum. Şüphesiz bir meşale, kuvvetli bir elektrik lâmbası değil, ancak bir mum alevi… 
Fakat ne de olsa bir ışık…  ”

image

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: