nun masalları nazan bekiroğu

nun masalları nazan Bekiroğlu nun ilk kitabı bildiğim kadarıyla. öncesinde şair Nigar hanım çalışması var diye biliyorum. sonrasında Halide Edip Adıvar ile ilgili bir çalışması var diye biliyorum.
   nazan Bekiroğlu nu ilk olarak gazete köşesinde yazdığı yazılarından tanıdım.sonra internette söyleşilerini okudum ki bence söyleşileri kitap yapılsa okunur. nazan Bekiroğlu bir söyleşisinde nun masalları okuyucusunun kendisi için ayrı bir yeri olduğunu belirtmişti. ilk kitabı olması hasebiyle gibi. bende zaten nazan Bekiroğlu Külliyatını okumaya karar vermiştim. nereden başlayacağımı bulmuştum. nun masalları. bir kitapçıya sordum yoktu getirebiliriz dediler. bir hafta sonra kitabım gelmişti. aldım bir çırpıda okudum diyebilirim. nazan Bekiroğlu anlatımını köşe yazılarından zaten biliyordum ama nun masalları kitabını okumak bambaşka birşeydi. bir rüyayı okumak gibi bişey. yada okurken siz bir rüya görüyorsunuz gibi bişey. yazar size kendi gördüğü güzel bir rüyayı anlatıyor sanki. okuduktan sonra kitabı bir arkadaşıma hediye ettim. O yüzden şimdi kitaptan alıntılar yapamıyorum. ama ileri bir tarihte elbetteki kitabı alıp tekrardan kütüphaneme koyacağım. şu sıralar yine nazan Bekiroğlu cümle kapısını okuyorum. bu kitapta çok güzel ama evet benim içinde nun masalları çok ayrı bi yerde duruyor.
” Masal gemisi, nihayet İstanbul Boğazı’ndan, son padişahla son şehzadesini alarak uzaklaştı. 
Hiçbir şey kalmadı geriye. 
Bir büyük boşluk kaldı geriye.
Bir deutun bunları, bulutların ufuk üzerinde koştuğu güz akşamları, kıyıya iyice yanaşan masal gemilerinin gölgelerine bakarak ve dahi o gölgeleri kendisi gibi görebilecek başkalarının varlığını da vehmederek dalgalara söyleyen öykücü. ”
Timaş yayınlarından okumuştum kitabı.

sanki Osmanlının Son dönemlerinden bahsediyor gibi kitap. O dönemde geçen hikaye ile Roman arasında gidip gelen birazda masal tadında bir kitap.

image

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: